Léto v zimě 21.1 - 22.1 2006

Jana :: Eliška :: Viktor :: Petra

Letošní akce Léto v zimě se zúčastnili pouze čtyři lidé, ostatní přihlášené zřejmě odradilo velmi nepříznivé počasí, alespoň v Praze ráno poměrně hustě pršelo. Chvíli po osmé hodině ráno jsme odjeli ze Smíchovského nádraží do Štěchovic, kde jsme započali naši cestu ke Slapské přehradě.
Ze Štěchovic jsme vyrazili po zledovatělé cestě, takže hned na začátku jsme měli chvílemi co dělat. V průběhu cesty začalo poprchávat a nepřestalo skoro celý den. Poobědvali jsme v Nové Hospodě, ze které jsme se vydali na cestu do Čími. Tak jsme si dali v hospodě čaj a kafe, ovšem za účelem natočení pitné vody na čaj a polévku. Po cestě jsme se ještě stavili v obchodě, abychom se v našem parném létě mohli trochu zchladit zmrlinou. Na místo táboření jsme dorazili už za tmy, všichni trochu promočení, a doufali jsme, že v noci začne mrznout, hlavně aby nepršelo a nebylo mokro.
Začali jsme sbírat dřevo, abychom mohli rozdělat oheň. Okolní lesy nebyly zrovna dřevem oplývající, museli jsme obírat suché větve z poblíž rostoucích habrů. Nějakou dobu trvalo přesvědčit mokré dřevo, aby chytlo, spotřebovali jsme na to celou krabičku tuhého lihu.

Chvílemi nám poprchávalo, tak jsme se rozhodli roztáhnout plachtu pro případ deště, aby se bylo kam schovat:

Původně jsme chtěli do písku zatlouct kolíky, ale i když jsme na jejich výrobu spotřebovali poměrně dost energie, ukázalo se, že je téměř nemožné je zatlouct do toho písku. Vymysleli jsme tedy náhradní řešení s kameny.

Poté jsme začali vařit čaj. Tady je jedno foto na dlouhý čas:


Takhle hezky jsme se měli:


Po povečeření jsme se hřáli u ohně a popíjeli jsme dobrý čaj. Zdálo se, že už přestalo definitivně pršet, tak snad budeme moci spát na trávě u ohně a ne na pláži pod přístřeškem. Bylo stále poměrně teplo, dokonce několik stupňů najednou, tak jsme se pomalu začali rozhodovat, kdy se půjdeme koupat. No, každý z nás tam šel hned naněkolikrát, nakonec se ale tři z nás úspěšně vykoupali :)
Potom jsme se ohřáli u ohně a asi o půlnoci jsme šli spát. Během noci se začalo postupně ochlazovat. Já osobně jsem se probudil nějakou dobu před třetí hodinou a šel jsem si obléci další vrstvu, šálu a čepici. Asi ve tři začal foukat velmi silný vítr se slabým sněžením. Na přehradě se vytvořily vlny, tak že se člověk cítil jako u moře, když poslouchal blízký příboj.
Když jsme se ráno probudili, bylo všechno na kost zmrzlé...
...i čaj:


Ještě, že se může člověk ráno ohřát:


Tak to vypadalo na přehradě:
Náš provizorní přístřešek nápor větru nevydržel:


A tady je naše krásná pláž:
Naše tábořiště:


Opékáme co se dá:


...a pak najednou vysvitlo slunce:


Už balíme a vyrážíme se podívat na kamenné moře: