akce.welryba.cz :: Seš-lost 2009, tak trochu jiná šifrovačka

Zahájení hry proběhlo ke spokojenosti většiny z nás v parku Folimanka pod Nuselským mostem. Týmů bylo vidět tak kolem dvacítky a hra měla od začátku charakter příjemné rodinné šifrovačky.







Na startu jsme si vylosovali barevné papírky s čísly, které měly být následně taženy, a tým, který uslyší všechna svá čísla, vyhrává pozici na další stanoviště. K poslechu jsme si měli naladit rádio na frekvenci mezi 106 a 108 MHz, rádio sešlost se včelkou Májou jsme nakonec našli na frekvenci 104.8. Za chvíli začalo v rádiu losování čísel. Ze začátku jásáme, že byla tažena hned dvě z našich šesti čísel, ale pak chvíli nic. Chvíli po začátku nám připadá, že se sekvence opakují, tak diskutujeme o tom, že mají nějakou malou množinu vybraných čísel a k nim velmi pomalu přidávají další. Některá čísla slýcháme velmi často, nikdo z nás nezapomene například na zelenou dvaadvacítku :-)

První týmy okolo nás se začínají zvedat. Asi po čtvrt hodině poslouchání taženýcnh čísel nám připadají sekvence stále podobné a zkoušíme je psát na papír, ale bohužel se nám začíná velmi kazit příjem, přesouváme se proto na vzdálenost sotva několik metrů k anténě, ale máme s naladěním velké problémy. Časem se podaří opsat celou sekvenci, čísla dávají písmena, jeden z Tapürů se vydává za organizátory a vyrážíme přes železniční most na druhou stranu řeky.

:-(
  • Trochu nás zaskočilo, že se mělo dělat něco jiného, než co vysloveně řekli organizátoři
:-)
  • Každopádně vysílat pomocí čísel šifru byl moc hezký nápad
  • pěkné řešení s použití vysílače obyčejného VKV rádia





Přicházíme do parku kousek od západní strany železničního mostu. Zadání nalézáme až po chvíli, když si všímáme nenápadného loga hry Seš-lost, která na druhou stranu dobře skrývá zadání před zraky náhodných kolemjdoucích. Bereme si zadání, ihned si všímáme, že jde o mřížku. Kreslíme okénka na průhlednou fólii a zkoušíme rotovat, ale rozházená písmenka nám nechtějí nic prozradit. Zkoušíme do volných mezer napsat již vyřazená písmenka a od rotovaných pozic je například odečítat, ale řešení se zdá být stále v nedohlednu. Poté nás napadá nechat písmenka do mřížky jen spadnout a hle, text se najednou objevuje a nabádá nás k pozorné projížďce lanovkou.

:-(
  • Na první šifru nám přišla trochu těžší
:-)
  • dala se vyřešit i bez nápovědy


Přicházíme k lanovce a jak tomu ve svátek při pěkném počasí bývá, je tam fronta tak na půl hodiny. Dělíme se rychle na tři úderné jednotky, dvě z nich prochází ploty hned okolo kolejí a snaží se najít cokoliv podezřelého, třetí část týmu čeká frontu na lanovku pro případ, že by zadání bylo třeba v dolní stanici, nebo přímo ve voze. Úderné jednotky na svahu kopce nenachází nic, tak docházejí na stanici Nebozízek a potkávaje Lamy na varanech nastupují do přeplněné lanovky. Cestou nahoru na újezd opět nenacházíme nic a naše naděje se upínají k poslední části týmu v lanovce, který nás přinášejíc zadání zachránil před dlouhým blouděním okolo lanovky .




Dostáváme papír se spoustou obrázků, okolo kterých jsou naznačeny matematické operace. Heslo má zřejmě tolik písmen, co zadání řádků a hlavní problém je přiřadit obrázkům podle neznámého klíče jasně určitelná čísla. Při pohledu na vagón si vybavíme třeba klub Vagón, ale nikam nás to nevede. Některým obrázkům čísla přiřadit lze, ale u některých je přiřazení naprosto nejednoznačné. Šifru nakonec louská Pepa, kdy přiřazuje obrázkům známé kluby v Praze, například 007, Matrix, Hvězda, Lucerna... Zkoušíme klubům přiřadit čísla podle toho, ve které jsou Praze, některé si pamatujeme zpaměti, ale minimálně u poloviny z nich musíme hledat adresu na internetu. Zadání nás posílá ke katedrále Sv. Víta, kde máme za úkol naladit si rádio.

:-(
  • Pokud opravdu neznáte kluby v Praze, nemáte šanci na řešení přijít (lituji mimopražské)
  • Nedovedu si představit, že vymyslíte polohy klubů, pokud s sebou nemáte google
:-)
  • Opravdu pěkný, pěkný nápad, ale jen pro skutečné hudební fanoušky


Přicházíme ke katedrále, spatřujeme asi dva týmy a pro kolemjdoucí nenápadně vypadající organizátory. Zkoušíme ladit stanice, ale všude v rozsahu jsou jen a jen samá hudební rádia, ale vysílání šifry ne a ne najít. Procházím asi potřetí hudební stanice, když v tom mezi písničkami zaslechnu "Posloucháte hudební hitparádu rádia sešlost". Naladíme si stanice, posloucháme deset ukázek zahraniční a deset československé hitparády. Ze zahraničních písniček dostáváme východní roh, ale z českých nejsme s to dás dohromady více, než dvě, tři písmenka z deseti...




S naladěným rádiem u ucha rozladěni si pomocí vyřešené šifřičky posíláma pro nápovědu, dostáváme seznam interpretů a během chvíle dostáváme text LETNA EXPO a litujeme, že jsme si pro nápovědu neposlali dříve

:-(
  • Nepříjemě znalostní šifra. Uspět může jen znalec české hudební scény
  • Je nám líto situace, kdy známe postup řešení, ale nejsme s to jej provést
:-)
  • Zahraniční interpreti byli naštěstí dostatečně známí a alespoň navedli na správný postup řešení
  • Opět pěkný nápad s rádiem, jsme rádi, že jsme ho nenesli jenom kvůli startu


Dorážíme k pavilonu expa a nacházíme papír plný barevných čverečků (modré, zelené, bílé, černé, červené a žluté), který na první pohled vypadá dost nepříjemně. Dále zjišťujeme, že terénní nápovědy nejsou tak moc daleko, aby se k nim některý ze členů týmu nemohl jet podívat. Nechávám tedy tým luštit a snažím se dojet na křižovatku Bubenečské a Pod Kaštany. Na místo dorážím poměrně brzo, snažím se nalézt logo hry, ale kde nic, tu nic. Stále obcházím náměstíčko dokola, hledám na dopravních značkách, telefonní budce, kontejnerech na tříděný odpad, nic... Zahlédnu i dalšího hráče z jiného týmu, také chvíli pátrá, jako já. Volám zbytku týmu, že nápovědu nemůžu najít a dostávám odpověď, že na tom nejsou o moc lépe. Zatím se však necítím na to, abych volal organizátorům a ztěžoval si, že nic nemůžu najít. Znova obcházím náměstíčko a zahledím se na barevné kontejnery (modrý, bílo-zelený, černo-červený a žlutý). Beru do ruky telefon a dávám vědět zbytku týmu. Za čtvrt hodiny mi volají pozici dalšího stanoviště.

:-(
  • Škoda, že se na řešení bez nápovědy prakticky nedá přijít
  • Možná to chtělo na kontejner přidat logo hry (možná jsem si takového nevšiml)
:-)
  • Pěkný nápad, šifry se nám začínají opravdu líbit


Dorážím k Libeňskému mostu, potkávám zbytek týmu s první částí zadání a dozvídám se, že jsme obsadili první pozici (Tapüüü!). Jdeme s Viktorem pro další celkem ze tří zadání a maje v ruce papír s červeným a papír s modrým obrazcem diskutujeme nad tím, že třetí bude určitě zelené a vymýšlíme další čtyři barvy, které mohou kombinací těchto vzniknout. Poslední papír nás překvapuje tím, že je žlutý, ale princip zústává stále stejný. Schováni před přicházející bouřkou zakreslujeme všechny tři zadání na jeden papír a zároveň se szažíme papíry společně prosvítit, kde se nám pěkně ukazuje text 4xDUHA.




:-)
  • Klobouk dolů, prozatím máme pocit, že Seš-lost je perfektní sbírka šifer, které se hned tak nevidí
  • Konečně šifra, která se dá zvládnout jen pomocí tužky (barevných pastelek) a papíru.


Řadíme písmenka sedmi různých barev podle spektra a čteme čtyři duhy za sebou, které nás posílají k domu dětí a mládeže na Krejcárku. Na stanoviště dorážíme ve 22:57 a další tři-čtvrtěhodinu tu jsme docela sami. Na místě nacházíme audio kazetu, která se má stát naším společníkem na dlouhou dobu...




Posloucháme pohádky z kazety, píšeme jejich seznam s dohledáváme seznam interpretů. Hodinu po začátku jsme v koncích a píšeme si pro nápovědu. Dostáváme text a teď už na to musíte přijít. O delší chvíli později přicházíme na to, že kazeta MÁ dvě strany. Diskutujeme nad tím, proč je důležité slovo teď. Zjišťujeme, že všech dvanáct skladeb má délku 1:05 plus mínus max dvě vteřiny. Hledáme veškeré výskyty slova teď a měříme, na které vteřině z oněch 65 se vyskytují, poměrem se snažíme dostat písmeno v abecedě. Přemýšlíme, proč je šifra jako audio a vymýšlíme, že důležitý je buď hlas (interpret) nebo čas (časová pozice na pásce). v mezičasech luštíme ostatní malé šifřičky, které nám mohou pomoci získat nápovědu.




Snažíme se využít obě strany kazety, zjišťujeme, že předěly mezi pohádkami si poměrně přesně lícují na obou stranách pásky. Snažíme se zastavit pásku přesně při slově teď a v daném momentě obracíme kazetu v přehrávači, ale nedostáváme nic. Diskutujeme také nad tím, že vytvořit šifru, kde by tato metoda řešení dávala smysluplné výsledky, by bylo velice obtížné. Myslíme si, že hlavní roli hraje čas (ostatně šifra je jako audio), ale autoři přebírali celé existující pasáže, maximálně mohli měnit začátek a konec ukázky. Snažíme se obracet v různých místech kazetu... Nic, nic, nic... Na východě začíná svítat...




Vymýšlíme kazetě všechny druhy těch nejhorších konců, které dokáže člověk po celonočním bdění vymyslet. Jediná překážka, která brání kazetu před zničením, je v ní stále nevyluštěná šifra. Slovo teď nám zní v uších.




Viktor se snaží přesvědčit mobil, aby využil poslední kapky enegrie v baterii a zjištujíc, že nám asi před šesti hodinami přišla SMS od organizátorů, ji chce přečíst, ale mobil odmítá déle sloužit. Pomocí jiného telefonu si od organizátorů prosíme kopii této SMS kde je nakonec slovo TEĎ zvýrazněné kapitálkami. Viktor dostává spásný nápad a při slově teď vyndavá kazetu.




Hlasitě spíláme a kazetě slibujeme ještě daleko horší konce, než předtím. Čteme zprávu a kazetě provádíme mnohé ze slíbeného










:-(
  • Je prakticky nemožné vyřešit šifru bez nápovědy, při daném množství informací si člověk potřebného vůbec nevšimne.
  • škoda, že slovo teď nebylo napsané třeba na kazetě, potom by se na tomto stanovišti nezastavily na několik hodin třeba i hodně zkušené týmy
:-)
  • Nápad opět perfektní, k tomu není co dodat.


Po deseti hodinách se v 8:57 vracíme do hry, docházíme na další stanoviště, rychle luštíme šifru, opět se přesunujeme a dorážíme na stanoviště číslo 8, kde dostáváme šachovnici a naznačenými pohyby koně, nicméně pohyby koně nám žádný text neodkrývají.




Čteme částečně srozumitelný text, který nám koně opět trochu napovídá, nicméně obsahuje i různá vtipná slova (slohová fenka, atd), zřejmě sloužící použe k vyplnění šifrou nevyužitých polí. Adam má nápad, že bychom mohli číst text od míst, kde na šachovnici skutečně začínají koně... Jak blízko jsme byli řešení, ale potřebného textu jsme si již nevšimli, a tak naše herní cesta na autobusovém obratišti u depa Hostivař bohužel definitivně končí...




Nevím, zda to bylo zamýšleno, ale zkušenější týmy skončily asi čtyři stanoviště před cílem, do cíle došli pouze ti, kdo si vzali velké množství nápověd jako celé řečení šifry. Obecně byla hra příliš obsáhlá a náročná, i když byly nápady na šifry perfektní. Možná to chtělo jednodušší principy zaředit spíše na začátek a stanovišť udělat celkově méně. Zajímalo by mě, zda se při testování skutečně přišlo na princip kazety i bez nápovědy, popřípadě proč nebyl způsob řešení někde nastíněn (například napsat na nějaké předchozí stanoviště Nezapomeňte: teď!). Dobrou noc :-)